Rektörümüz Türk Cumhuriyetlerinden sanatçıları konuk etti
22 Mart 2019 17:35

Rektör Prof. Dr. Yusuf Tekin, TÜRKSOY tarafından düzenlenen Nevruz kutlamaları kapsamında Türk Cumhuriyetlerinden sanatçıları konuk etti. Sanatçılar, Rektör Tekin’e semeni sunumu yaptı.

Rektörlük’te düzenlenen etkinliğe, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Üzülmez, TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Fırat Purtaş, Azerbaycan, Kazakistan Kırgızistan, Moğolistan ve Gagavuz Yerinden gelen sanatçılar, katıldı. Rektör Tekin’e, sanatçılar, Nevruz Bayramı’nın geleneklerinden olan bolluk ve bereket simgesi olan “semeni” sunumunu yaptı.

Rektör Prof. Dr. Tekin, 12 ülkenin Nevruz Bayramı’nı kabul ettiğini söyleyerek, “Bugünkü Nevruz, Türk dünyasının, tıpkı Nevruzun anlamına uygun bir biçimde yeniden uyanışına, birlikteliğine ve birlikte iş yapma azmine vesile olur” ifadesini kullandı.

TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Fırat Purtaş, Nevruz’un tüm Türk dünyasına ve insanlığa hayırlar getirmesini dileyerek, “Üniversitemiz içerisinde yeni yılın pek çok başarılara, pek çok güzelliklere, pek çok gelişmeye vesile olmasını niyaz ediyorum” diye konuştu.

Sanatçılar, söyledikleri şarkılar ve çaldıkları müzik aletleriyle müzik ziyafeti verdi. Rektör Tekin, bir Nevruz geleneği olan yumurta tokuşturdu.

Haber-Fotoğraf: Fatma Sena Yaman