Üniversitemiz ile Anadolu Ankara Turizm İşletmeleri Derneği arasında iyi niyet protokolü imzalandı
18 Temmuz 2019 17:23

Üniversitemiz ile Anadolu Ankara Turizm İşletmeleri Derneği (A.T.İ.D) arasında üniversite - sektör iş birliğine yönelik bir iyi niyet protokolü imzalandı.

İmza töreni, Rektörümüz Prof. Dr. Yusuf Tekin ile Anadolu Ankara Turizm İşletmeleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Birol Akman, Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek, Gölbaşı Kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan ve Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İrfan Yazıcıoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi.

Rektör Prof. Dr. Yusuf Tekin, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nin belli paradigmaları dönüştürmek istediğini ifade ederek, “Türkiye’deki üniversite ve akademi ile ilgili yapılan en önemli eleştirilerden birisi üniversitelerin sadece bilimsel bilgi üretttiği, toplumdan kopuk, toplumla işbirliği ve iletişim halinde olmamalarına yönelik olan eleştiridir. Buna karşın üniversitelerin sektörlerle daha yakından ilişki kurmaları isteniyor” dedi. Rektör Tekin, toplumda genel kabul görmüş bu eleştiriyi ortadan kaldırmak için üniversite olarak sivil toplum örgütleriyle ve özellikle kamu kuruluşlarıyla daha yakın iş birliği kurmayı hedeflediklerini belirtti. Tekin, buradaki amaçlarının hem üretilen akademik bilginin sektör ve kamu kurumları tarafından kullanılabilmesi hem de sektörün ve kamu kurumlarının ihtiyaç duyduğu sorunların çözümü için gerekli olan bilimsel bilginin üretilmesi olduğunu dile getirdi. Üniversitelerin sadece istihdam sağlayan kurumlar değil aynı zamanda hem kamunun hem de özel sektör kuruluşlarının bir ar-ge hizmeti aldığı mekanizmalar olması gerektiğinin altını çizen Rektör Tekin,  Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi olarak bunu başaracaklarını söyledi. Prof. Dr. Tekin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugüne kadar üniversiteler istihdam kaynağı olarak görüldü. Biz üniversite olarak, istihdam ile ilgili üstümüze düşeni yaparken aynı zamanda da sektörle iş birliği de kuracağız. Üniversitemizin yapısı buna çok uygun. Ben hem üniversitemizden, turizm fakültemizden bu sürece katkı sağlayan arkadaşlarımıza hem de Anadolu Ankara Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Birol Akman’a teşekkür ediyorum. Bu iş birliği güzel bir sürecin başlangıcı olsun. Devamında da benzer etkinlikler olmasını ümit ediyorum.”

“Bu anlaşma üniversite – sektör iş birliğine yönelik bir ilk”

Anadolu Ankara Turizm İşletmecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Birol Akman ise, “Ben inanıyorum ki bu anlaşma üniversite - sektör iş birliğine yönelik bir ilk olma özelliği taşıyor” diyerek sözlerine şu şekilde devam etti:

“Genellikle bu alana yönelik iş birlikleri yapılmasına rağmen böyle resmi ve düzenli bir şekilde ilk defa yapılıyor. Eminim ki ileride daha güzel projeler de olacaktır. Özellikle bizler Ankaralı turizmciler konaklama sektörü olarak yaklaşık 185 otelimizle birlikte mezun olan gençlerimize elimizden geldiğince staj ve iş olanakları açısından iş olanakları sağlayacağız. Bütün otellerimiz de buna hazır çünkü şu an bizler için kalifiye personel çok önemli. Bu anlamda bu iş birliğinin iyi olacağına eminim. Hepimize hayırlı olsun.”

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İrfan Yazıcıoğlu, Turizm sektörünün ekonomik ve sosyal anlamda gelişebilmesi için sivil toplum kuruluşları, üniversite, yerel yönetimler ve özel sektör temsilcileri gibi paydaşlarla iş birliği içerisinde olması gerektiğini anlatarak “Özellikle ülkemizin en önemli sorunlarından biri olan istihdam sorununa yönelik yapılacak üniversite - sektör iş birliği ile ortaya olumlu sonuçlar konulacağı kanaatindeyim. Turizm sektöründe yer alan paydaşlarla olan ilişkilerimizi ve beraberinde yapılacak ortak çalışmaların hem ülkemize hem de Ankara turizmine  son derece faydalı olacağını belirtmek isterim” dedi.

Haber: Çağla KOÇ

Fotoğraf: Sevinç ÇETİN