Türk Müziği Devlet Konservatuvarımızda mezuniyet
16 Mayıs 2019 17:30

Üniversitemiz Türk Müziği Devlet Konservatuvarı’nda, 2018-2019 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni düzenlendi. Öğrencilerimiz, mezuniyetlerini büyük bir coşkuyla kutladı.

Itri Konferans Salonu’nda düzenlenen mezuniyet törenine, Rektörümüz Prof. Dr. Yusuf Tekin, Rektör Yardımcımız ve Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Müdürümüz Prof. Dr. İlhan Üzülmez, Genel Sekreter Yardımcılarımız Mehmet Baran ve Mecit Moral, Rektör Danışmanımız Dr. İbrahim Sarıtaş, Üniversitemiz yönetimi ile dekanlar, öğretim üyeleri, öğrenciler ve aileleri katıldı.

“Birliği ve beraberliği inşa edeceksiniz”

Rektör Prof. Dr. Yusuf Tekin, açılış konuşmasında, bu yıl ilk mezunlarımızı verdiğimizi söyleyerek, “Köklü bir eğitim geleneğinin bundan sonra farklı bir isimle devam edeceğini gösteren yeni bir dönem başladı. Biz bu kimlikle ilk mezunlarımızı bu yıl veriyoruz” dedi. Rektör Tekin, müziğin bir toplumun inşasında ve insanların yetişmesinde çok önemli bir yeri olduğunu dile getirerek şöyle konuştu:

“Eflatun ‘İdeal Devlet’te en önemli başlık olarak eğitim kısmına yer veriyor. İki eğitim alanını çok önemsiyor. Bunlardan birisi bedenin eğitilmesi diğeri ise müzik eğitimi. Eflatun, buna niye bu kadar yer ayırıyor? Bu sorunun cevabını şöyle veriyor: ‘Kendi bedenini yönetemeyen kimse, toplumu yönetemez. Toplumda önderlik edemez.’ ”

Rektör Tekin, öğrencilere, kendi bedenlerini kullanmayı öğretecek bir meslek icra edeceklerini ifade etti. Öğrencilerin, bireylerin yetiştirilmesinde ve toplumun inşasında çok önemli bir misyon üstleneceklerini dile getiren Rektör Prof. Dr. Tekin, “Bu coğrafyada bugünlerde çok ihtiyaç duyduğumuz birlik ve beraberlik duygusunu, ortak sanat ve ortak değerler üzerinden inşa edecek bir boyutta yetişiyorsunuz. Hem toplumun inşasında insanların kendi bedenlerini yönetebilmesi açısından onların vücutlarını yönetebilmelerini öğreteceksiniz hem de Türk Müziği başlığı ile bu toplumda birliği ve beraberliği, bu toplumun ortak değerleri üzerinden inşa edeceksiniz” diye konuştu. Rektör Tekin, öğrencilere, “Siz bu ülkenin geleceğine sahip çıktıktan sonra biz de ömrünüzün her anında size ağabeylik, ablalık, hocalık yapmayı, her zaman elinizden tutmayı taahhüt ediyoruz” dedi.

“Öğrencilerimizi nitelikli icracılar olarak yetiştiriyoruz”

Rektör Yardımcısı ve Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Dr. İlhan Üzülmez ise konuşmasında, “Konservatuvar ekibi olarak ülkemizin ve kültür ve sanat alanının geleceği olan öğrencilerimizin Türk müziğine sadık kalarak disiplinler arası bir bakış açısı ile nitelikli icracılar olarak yetiştirmeye gayret ediyoruz” ifadesini kullandı.

Konservatuvar öğrencilerini ilmi merkeze alan, kendi kültürünü ve kimliğini benimsemiş sanatçılar olarak yetiştirmeye çalıştıklarını belirten Rektör Yardımcısı Üzülmez, “Konservatuvarımızın yeni dönemde kadrosunu güçlendirerek, ortaya koyduğu yeni ve iddialı projelerle Türk müziğine hizmet etmeye üniversitemizin adına yakışır bir ekol oluşturmaya gayret edeceğinden kimsenin kuşkusu olmasın” diye konuştu.

Mezun öğrenciler adına, Türk Müziği Devlet Konservatuvarı dönem birincilerimizden Hasan Zahid Yurdagül bir konuşma yaptı. Açılış konuşmalarının ardından Rektör Tekin, dönem birincileri Hasan Zahid Yurdagül ve Onur Ulualp’e plaketlerini verdi. Dereceye giren öğrencilerimizin plaketlerini almasının ardından Türk Müziği Devlet Konservatuvarı mezun öğrencilerimiz konser verdi.

Bayrak devir teslimi ve yemin töreninin ardından başarı belgelerini alan mezun öğrenciler, keplerini havaya fırlatarak mezuniyetlerini kutladılar.

Haber: Fatma Sena Yaman

Fotoğraf: Bahar Şahin